Zadáním projektu byla novostavba patrového rodinného domu s jednou bytovou jednotkou a bez podsklepení. Dům na obdélném půdorysu má respektovat místní krajinu a jeho celková hmota má vycházet z typického uspořádání tradičních venkovských staveb. Dům se nachází na jižním okraji obce a bude pohledově exponovaný (což se může změnit, vzniknou-li domy i na sousedních zastavitelných pozemcích). Vedle odkazu na místní tradici (forma stodoly) bude novostavba využívat možností současných technologií pro vysoký standard bydlení a v detailu se projeví jako veskrze moderní. Důležité je užití velkých prosklených ploch pro prosvětlení interiéru. Dům bude navržen v pasivním standardu s ohledem na dosažení dotací z programu Zelená úsporám. Návrh byl ve fázi studie předjednán s dotčenými orgány.
Funkce rodinného bydlení odpovídá hlavnímu využití plochy. Územní plán limituje zástavbu na max. 2 podlaží s podkrovím, intenzita využití pozemku nesmí přesáhnout 40 % a měřítko stavby je třeba přizpůsobit prostoru, do něhož je umisťována. Návrh odpovídá požadavkům územního plánu, což bylo ověřeno předjednáním na Odboru územního plánování. V územním plánu obce je navrženo vybudování řadů veřejného vodovodu a kanalizace v souběhu se silnicí, ale realizace se dosud nepřipravuje. Z tohoto důvodu bude nutné zbudovat na pozemku vrt a domovní čistírnu se vsakem.
Navrhovaný objekt rodinného domu je umístěn blíže k severnímu rohu zastavitelné části pozemku ve vzdálenosti 5 m od jeho severovýchodní hranice a minimálně 24 m od okraje silnice (jihovýchodní štít). Jedná se o objekt na obdélném půdorysu, jenž je svou delší stranou orientován rovnoběžně s hranicí pozemku ve směru jihovýchod – severozápad. V rámci umístění domu budou provedeny terénní úpravy – okolí domu se srovná na úroveň -0,7 m oproti úrovni přízemí. Rozdíl výšek odpovídá založení domu nad provětrávanou mezerou. Plošina vznikne díky nehlubokému zářezu do stávajícího mírně svažitého terénu. V blízkosti severozápadního štítu bude terén svahován a je zde možný téměř bezbariérový vstup do domu.
Vjezd na pozemek je navržen ze silnice III. třídy od jihozápadu. Brána na elektrický pohon i oplocení bude řešeno ve vzdálenosti 6 m od okraje silnice dle požadavků Odboru dopravy. Vjezd vyústí v manipulační plochu pro vytočení osobního automobilu o rozměru 9,8 x 8,0 m. Na manipulační plochu navazuje od jihozápadu objekt zahradního skladu a dílny a ze severozápadu přístřešek pro parkování dvou aut a jedno nekryté parkovací stání. Zároveň je k manipulační ploše směřován hlavní vstup do rodinného domu. V západní části pozemku je navržena intimní část zahrady, která je od komunikace odcloněna hmotou domu. Celý pozemek (s výjimkou pruhu kolem silnice) bude oplocen včetně nezastavitelné části, která bude využívána jako zeleninová zahrada a sad. Směrem k silnici bude oplocení s dřevěnou výplní, zbývající části budou z drátěného pletiva a budou časem doplněny živým plotem z keřů. Pilíř elektro bude umístěn ve východním rohu pozemku, v severním rohu zastavitelné části je navržen vrt na pitnou vodu. V ploše jižně od domu je umístěna akumulační nádrž se vsakem na dešťové vody, které tam budou sváděny ze všech střech. V jihovýchodní části pozemku je navržena domovní čistírna odpadních vod se vsakem a zemní kolektor tepelného čerpadla.
Pro vnější vzhled je charakteristická prostá a kompaktní hmota domu, která připomíná velkou stodolu. Tomuto dojmu napomáhá kombinace dvou materiálů – modřínového obkladu a falcovaného plechu. Okraj střechy u okapu je řešen bez přesahu, ale u obou štítů je obvodový plášť předsunut a vytváří pohledově výrazné prvky krytých teras. Štít hlubší terasy směrem do zahrady je doplněn sjednocujícím svislým laťováním, nad menší terasou u hlavního vstupu je navržen balkón. Fasády domu jsou prosté až strohé, forma odpovídá typu „barn house“.
Sedlová střecha o sklonu 35° je kryta šedým falcovaným plechem, kterým jsou obloženy i čela předsunutých štítů. Fasády jsou obložené dřevěnými prkny kladenými na svislo. Bude užit obklad z přírodního modřínu ponechaného k přirozenému zešednutí. V interiéru převládá bílá barva a prosvětlení z výrazného prosklení, především ve velkorysém obytném prostoru otevřeném do patra a krovu. Do interiéru vstupuje výrazný konstrukční prvek dřevěného příhradového vazníku pod hřebenem střechy a ocelodřevěné schodiště ústící na galerii. Hlavní objekt je směrem k silnici doplněn dvěma přízemními hospodářskými stavbami. Všechny tři objekty dohromady vytváří charakteristickou kompozici tří různých, rovnoběžně umístěných, hmot sjednocených použitím stejných materiálů a obdobným typem střech se stejným sklonem. Jedná se o dřevostavby.
Do rodinného domu se vstupuje z jihovýchodního štítu z terasy kryté předsunutým obvodovým pláštěm. Na předsíň navazuje přímá chodba prosvětlená oknem ve štítu. Na jihozápadní straně chodby se nachází dvě obytné místnosti, na severovýchodní straně hygienické a technické zázemí – samostatné WC, koupelna, technická místnost a spíž. Chodba ústí do velkoryse koncipovaného obytného prostoru s podlahovou plochou přes 50 m2 a výškou až 7,5 m. Místnost zabírá celou severozápadní část domu. Přes velká prosklení vniká do prostoru dostatek světla a zároveň dochází k vizuálnímu propojení interiéru s přírodou venku. Téměř úplně prosklený severozápadní štít spojuje prostor s terasou krytou předsunutím obvodového pláště. V obytném prostoru se nachází gaučová zóna, jídelní stůl a kuchyň s ostrůvkem, při jihozápadní stěně vedou přímé schody do patra. Do patra domu se vstupuje přes galerii s knihovnou, která je součástí obytného prostoru. Největší místností v patře je ložnice, jež je také otevřená do krovu. K ložnici je přidružena šatna a prostorná koupelna. Z ložnice i z koupelny se dá vystoupit na balkón v jihovýchodním štítu.
Konstrukčně se jedná o dřevostavbu s lehkým skeletem vyplňovaným tepelnou izolací z minerální vlny. Nosná konstrukce je na vnější straně doplněna tuhými deskami dřevovláknité izolace. Fasády jsou obloženy palubkami na svislo z přírodního modřínu ponechaného k zešednutí. V interiéru je konstrukce opláštěna sádrokartonem, podlahy jsou řešeny v systému suché skladby. Základy jsou uvažovány jako železobetonové pasy vymezující tepelně izolovanou průleznou vzduchovou mezeru pod domem, tzv. crawl space - návrh dle výsledků geologického průzkumu. Dřevostavba je založena nad touto mezerou – nosná konstrukce podlahy přízemí je dřevěná. Vzhledem ke koncepci návrhu, kde není možné umístit dostatečné množství ztužujících prvků (zejména v otevřeném obytném prostoru), bylo zvoleno atypické řešení s masivním příhradovým vazníkem pod hřebenem střechy. V další fázi návrhu budou doplněny další nosné prvky pro dosažení plné stability konstrukce. Hlavním zdrojem tepla v domě je tepelné čerpadlo typu země – voda se zemním kolektorem. Vnitřní jednotka s vestavěnou akumulační nádrží je umístěna v technické místnosti. Teplo bude předáváno podlahovým topením. Výměna vzduchu v interiéru je řešena rekuperací. Prakticky celá plocha jihozápadního sklonu střechy bude využita pro umístění panelů fotovoltaické elektrárny s výkonem cca 20 kW. Elektřina bude využita prioritně na provoz domu. Pitná voda bude získávána z vrtu – pro případ nutnosti filtrace vody je připravena varianta rozšíření technické místnosti pro umístění filtrů.